מחיר מחירון

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מחיר מחירון הוא מונח שנהוג לשמוע רבות בתחומים שונים של שכר-מכר בשוק הישראלי. החל ממחיר המחירון של כלי רכב חדשים או משומשים, דרך מחיר המחירון של ציוד וסחורה כלשהי, ועד מחיר מחירון של דירות.

מהו מחיר מחירון

מחיר המחירון מהווה קו מנחה כללי עבור מוצרים שונים, כל משא ומתן סביב מכירת או רכישת מוצרים מתבסס על מחיר התחלתי וכללי זה. מחיר זה יכול להיות רשמי ומחייב, אך גם יכול להיות מעין המלצה, או קו מנחה כללי של גורם מקצועי כלשהו.

לפני ביצוע עסקאות כלשהן עבור מוצרים, שירותים או כל טובין אחרים, רצוי לבדוק האם קיים מחירון מקובל, רשמי או לא רשמי, שעל פיו נהוג לפעול. בהימצא אחד כזה, ניתן יהיה לבחון היטב את הנושא של מחיר מחירון.

מחיר מחירון יכול להוות בסיס מוצק לביצוע השוואת מחירים יעילה ונכונה, לבחינת הצעות מחיר מהמוכר (מבחינת התאמתן למצב בשוק ולמחיר האמיתי של אותו מושא קנייה), וכן הלאה.

אם המחירון הרלבנטי לאותה עסקה אינו מוגדר מחירון רשמי ומקובל על ידי כל הגורמים המקצועיים באותו ענף ספציפי, יש לבדוק היטב ממה מורכב החישוב של מחירי המחירון באותו מחירון או כלי השוואת מחירים. יש לבחור רק באפשרויות שמציגות תמונת מצב מדויקת ואמינה על מצב השוק בפועל.

שווקים ותחומים שבהם נהוג מחיר מחירון

התחום המרכזי שבו מונח זה שגור ומהווה חלק בלתי נפרד ממנו הוא שוק הרכב בישראל, בעיקר בהיבט של רכבים משומשים. בישראל קיים מחירון רשמי לכלי רכב, והוא המחירון שמופק מזה שנים בכל חודש על ידי חברת השמאות לוי יצחק.

מחירון זה הוא כיום הרשמי והמקובל על גורמים מקצועיים בתחום הרכב, ועל אזרחים מן השורה שמבקשים למכור את רכבם. מעבר למחירון לוי יצחק קיים גם מחירון הרכב של אתר יד2, שעושה שימוש בנתונים על עסקאות בפועל ועל מחירים מבוקשים ממוצעים של הציבור.

קיימים ברשת האינטרנט מחירונים שמציעים לקבל מחיר מחירון על דירות ונכסי נדל"ן באזורים שונים בארץ. מחירונים אלו מציעים חיפוש באמצעות רמות סינון שונות, שמאפשרות לקבל תמונת מצב לגבי מחירי נדל"ן במקום ספציפי מסוים או באזור כללי. מחירונים אלו מבוססים על עסקאות שבוצעו בפועל, על סקרי שוק, וכן הלאה.

מחירונים שאינם רשמיים ואינם מחייבים את כלל בעלי המקצוע או העוסקים בשווקים, הם מחירוני עבודות שיפוצים. מחירונים אלו מהווים למעשה כלים להשוואת מחירים ולא מחירון כללי ומנחה לתחום.

מרכיבים של מחיר המחירון

כאמור, המונח מחיר מחירון מתייחס למחיר כללי ומנחה עבור הגדרה ספציפית של טובין, למשל רכב. המחיר הוא ספציפי ומשתנה בהתאם לסוג הרכב, היצרן, ושאר הנתונים הרלבנטיים. לכל מחירון מקובל יש קריטריונים שונים, שעל פיהם נקבע מחיר המחירון לכל מוצר או דבר ספציפי.

מחיר מחירון בשוק הרכב למשל כולל קריטריונים כמו יצרנית הרכב, נפח המנוע, הדגם הספציפי, סוג וכמות הבעלויות על הרכב, כמות הק"מ שהרכב נסע, עוד כמה זמן נותר לטסט (אגרת ומבחן הרישוי), תוספות משמעותיות לרכב, ופגיעות שונות בפח, בשלדה, ובמנוע.

על פי כל המרכיבים השונים שיוצרים את מחיר המחירון ניתן לבצע עסקה. לדוגמה, ניתן לרכוש רכב משומש בהתאם למחיר המחירון, "מתחת למחירון", במקרה של פגמים או הצלחה במשא ומתן מצד הקונה, או "מעל המחירון", במקרה של נתונים המצדיקים זאת, כמו איכות יוצאת דופן של הרכב או מושא הקנייה, והתעקשות של הצד המוכר. בכל מקרה, מחיר מחירון הינו כלי יעיל מאוד לקביעת בסיס עבודה משותף למוכרים, לקונים, ולגורמים רלבנטיים אחרים.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו